Belfast Royal Academy - founded 1785

   

Latest News & Events

DISTRICT ATHLETICS CHAMPIONSHIPS

Posted on

Congratulations to all pupils who took part in the District Championships on Wednesday 1st & Tuesday 7th May and to those who have qualified for the Ulster Championships.

The Ulster Championships will be held at Antrim Forum on Friday 17th & Saturday 18th May.

Q – Qualifies for Ulster Championships

Girls’ Mini

  • 2nd 100m – Anouk Bosket (14.2) Q
  • 2nd Long Jump – Emma Campbell (3.69) Q
  • 4th Relay
  • 5th Shot Put – Gabrielle Hannaway (6.25)

Boys’ Mini

  • 3rd Long Jump (4.09m) & 4th 100m (14.0) – D. Blayney Q
  • 4th 4x100m Relay (57.6)
  • 6th 100m – J. Nicholson (14.55)
  • 6th Shot – A. Caldwell (7.64)

Girls’ Minor

  • 4th 800m – Tara Dalzell (2.33.50)
  • 4th Shot – Erin McCrea (6.72)
  • 4th Relay (58.3)
  • 5th 75mH – Evie Caldwell (17.1)

Boys’ Minor

  • 3rd 75mH – M. McLaughlin (14.0) Q
  • 3rd 4x100m Relay (54.9) Q
  • 3rd 100m – J. Manson (12.8) Q
  • 3rd 800m – A. Baine (2.23) Q
  • 5th Long Jump – M. Jackson (3.84)

Girls’ Junior

  • 1st High Jump – Lucy McKnight (1.42) Q
  • 2nd High Jump – Sophie Doran (1.39) Q
  • 3rd 100m – Olivia Beattie (13.5) Q
  • 3rd 800m – Anna Saunders (2.36.45) Q
  • 3rd 75mH – Lucy McKnight (16.76) Q
  • 4th 200m – Abbie Braniff (29.81)
  • 5th Long Jump – Olivia Beattie (3.79)
  • 5th Triple Jump – Abbie Braniff (8.19)
  • 6th 200m – Sophie Doran (30.35)
  • 6th Relay

Boys’ Junior

  • 3rd Shot Putt (9.64) & 3rd Hammer (22.44) – C. Savage Q
  • 3rd 800m – M. Haddock Q
  • 4th Hammer – J. Loane (21.37)
  • 5th Javelin – J. Balgos (21.95)
  • 4th 4x100m Relay (53.9)

Girls’ Intermediate – 2nd Overall

  • 1st Relay team (52.85) Q
  • 1st 300mH – Erin McMahon (47.54) Q
  • 1st Pole Vault – Abbie O’Neill (3.25m **New District Record**) Q
  • 1st 100m – Abbie O’Neill (13.52) Q
  • 2nd Pole Vault – Leah Doran (2.4) Q
  • 2nd 200m – Ellie Collins (28.31) Q
  • 3rd 100m – Beth Hillis (13.77) Q
  • 3rd 1500m SC – Aoife Corry (6.03.02) Q
  • 3rd Hammer – Eve Henderson (23.55) Q
  • 4th 200m – Olivia Snoddy (29.97)
  • 4th 80mH – Ellie Walsh (16.71)
  • 4th Discus – Ellie Walsh (18.75)
  • 4th Hammer – Sarah Saunders (19.81)
  • 4th 1500m SC – Bryanna Catney (6.07.46)
  • 5th 800m – Maia Erwin (2.47.26)
  • 5th 1500m – Bryanna Catney (5.52.76)
  • 5th Triple Jump – Ellie Collins (8.99)
  • 5th Javelin – Caitlin Hennessy (18.94)
  • 6th 80mH – Ruth Davis (17.5)
  • 6th High Jump – Ruth Davis (1.30)


Boys’ Intermediate

  • 2nd Shot Putt – R. McCrea Q
  • 3rd Hammer – A. McGrotty (28.81) Q
  • 4th 4x100m Relay (49.88)
  • 6th Javelin – J. McKee (27.57)

Girls’ Senior – 2nd Overall

  • 1st 4x300m (3.42.14) Q
  • 1st Javelin – Ellie Bradley (20.50) Q
  • 1st Shot – Amie Bradley (5.82) Q
  • 1st 800m – Thomasa Kennedy (3.02.50) Q
  • 3rd 4x100m (57.0) Q

Previous Page